Kalendarium
2025-10-06 GODZ. 10.00, GODZ. 12.00, WARSZTATY TWORZENIA KWIATÓW Z BIBUŁY
✨ W barwach tradycji, w rytmie historii i w magii rękodzieła… ✨
W ramach projektu „Skarby Śląska w Pamiętniku Prababci” w Miejsko-Powiatowej Bibliotece Publicznej im. Józefa Lompy w Lublińcu odbędą się niezwykłe warsztaty tworzenia kwiatów z bibuły „Kolorowa Tradycja Weselna”.
6 października 2025 uczestnicy spotkają się z Anną Koblak – pasjonatką rękodzieła, która od lat pielęgnuje sztukę tworzenia pięknych dekoracji. Pod jej okiem uczestnicy przeniosą się w świat dawnych śląskich wesel, gdzie kwiaty z bibuły zdobiły domy, sale i stroje, symbolizując radość i wspólnotę.
? To będzie nie tylko nauka, ale także podróż do serca kultury – pełna barw, emocji i twórczej energii. Każdy własnoręcznie stworzony kwiat stanie się mostem łączącym przeszłość z teraźniejszością.
Godz. 10.00 – grupa podopiecznych Powiatowego Środowiskowego Domu Samopomocy w Lublińcu
Godz. 12.00 – grupa młodzieży z Zespołu Szkół Zawodowych w Lublińcu
Lubiteka – Lubliniec, ul. Sportowa 3
Działanie dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „EtnoPolska. Edycja 2025”.
#KolorowaTradycja #SkarbyŚląska #PamiętnikPrababci #Rękodzieło #ŚląskieWesela #EtnoPolska2025 #Lubiteka #KwiatyZBibuły #TradycjaINowoczesność #ŚląskaKultura
2025-10-06 GODZ. 8.30, KOLORAMI ODWAGI - HISTORYCZNY PLENER MALARSKI
W ramach projektu „Bohaterowie i Bohaterki. Lubliniec pamięta 1939” rozpoczynamy niezwykłe wydarzenie – PLENER MALARSKI DLA GRUP ZORGANIZOWANYCH „Kolorami odwagi – malujemy historię”.
Pierwsze spotkanie: 6 października 2025, godz. 8:30
Lubiteka, Lubliniec – ul. Sportowa 3
Uczestnicy – młodzież z klasy artystycznej Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Lublińcu – pod okiem artystki Ewy Wiśniewskiej przeniosą się w czas przełomowych wydarzeń. Inspiracją dla ich twórczości będą:
- 1 września 1939 roku – pamięć o bohaterach i ofiarach wojny,
- kobiety II RP – ich siła, odwaga i ciche bohaterstwo,
- żołnierze 74 GPP – niezłomność i poświęcenie.
Powstaną obrazy, które staną się mostem między historią a współczesnością, świadectwem artystycznego dialogu z lokalnym dziedzictwem.✨
Zwieńczeniem pleneru będzie wystawa poplenerowa, na której wspólne dzieła ukażą ducha tamtych dni i wrażliwość młodych twórców.
Projekt dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra 2025”.
#Lubiteka #BohaterowieiBohaterki #LubliniecPamięta1939 #KoloramiOdwagi #HistoriaMalowana #PatriotyzmJutra #SztukaSpotykaHistorię #PamięćINadzieja



