34/356-28-27 sekretariat@biblioteka.lubliniec.pl ul. Sportowa 3, Lubliniec
A-
A
A+

Bibliografia regionalna


Bibliografia Powiatu Lublinieckiego jest opracowywana przez Miejsko-Powiatową Bibliotekę Publiczną im. J. Lompy w Lublińcu.  

Bibliografia regionalna to uporządkowany zbiór opisów bibliograficznych dokumentów, dobranych według określonych kryteriów, bez względu na miejsce ich przechowywania. Dokumentuje ona piśmiennictwo dotyczące naszego miasta i powiatu, dostarczając wieloaspektowej informacji o historii, zabytkach, kulturze, szkolnictwie, życiu społecznym, gospodarczym i politycznym. Upowszechnia wiedzę o regionie oraz zachowuje dorobek i osiągnięcia środowiska lokalnego. Jako źródło wiadomości o regionie adresowana jest do szerokiego kręgu odbiorców.

Bibliografia Powiatu Lublinieckiego, to lokalna bibliografia przedmiotowa, uwzględniająca wydawnictwa zwarte, mapy, plany, czasopisma lokalne i regionalne, artykuły z czasopism naukowych i popularnonaukowych, dzienników ogólnopolskich (wraz z dodatkami regionalnymi) i prasy lokalnej odnoszące się do spraw miasta Lublińca i powiatu lublinieckiego.
Zakres terytorialny stanowi obszar powiatu lublinieckiego we współczesnych granicach. Zasięg terytorialny został ograniczony do piśmiennictwa wydanego na terenie Polski. Zakres chronologiczny piśmienniczy (wyznaczany przez cechy treściowe dokumentów) jest nieograniczony, a zasięg chronologiczny wydawniczy ograniczono - bibliografia rejestruje materiały wydane w okresie od 2011 roku. Ograniczono również zasięg językowy bibliografii do dokumentów wydanych w języku polskim. Materiały opracowywane są z autopsji. Jest to bibliografia bieżąca, a w znacznej części prymarna, ponieważ rejestruje publikacje nie uwzględniane przez inne bibliografie.  Zaopatrzona jest w indeksy – autorski i przedmiotowy. Każdy opis bibliograficzny jest wzbogacony o Deskryptory Biblioteki Narodowej (DBN) - czyli uproszczone hasła przedmiotowe oparte o najbardziej rozpowszechnione nazwy w języku potocznym.

Opisy bibliograficzne tworzone w oparciu o normę PN-N-01152-1 Opis bibliograficzny.  Książki i PN-N-1152-2  Opis bibliograficzny. Wydawnictwa ciągłe.                    

W trakcie gromadzenia materiałów prowadzona jest selekcja merytoryczna, pomijająca prace zapowiadające wydarzenia, artykuły reklamowe itp. W bibliografii stosowany jest opis rejestracyjny uzupełniony w razie konieczności adnotacjami przybliżającymi treść pozycji.                                                                                 

Do gromadzenia danych wykorzystywany jest system komputerowy SOWA2 w formacie MARC21 dla potrzeb bibliografii regionalnej. Elektroniczna baza danych bibliografii regionalnej jest dostępna na naszej stronie internetowej  https://lubliniec-mpbp.sowa.pl/sowacgi.php?KatID=1

         Bibliografia Powiatu Lublinieckiego ma na celu zachowanie dorobku myśli, osiągnięć i dokonań pracy własnego środowiska. Jest cennym źródłem wiadomości o regionie – naszej „małej ojczyzny”.

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

×