34/356-28-27 sekretariat@biblioteka.lubliniec.pl ul. Sportowa 3, Lubliniec
A-
A
A+

Kalendarium


2022-06-07 GODZ. 17.00, ANKA CZYTANKA - WARSZTATY CZYTELNICZE

ANKA CZYTANKA - WARSZTATY CZYTELNICZE

Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Józefa Lompy w Lublińcu zaprasza dzieci w wieku 4-10 lat wraz z rodzicami na warsztaty czytelnicze z elementami inscenizacji „ANKA CZYTANKA”
 
07.06, godz. 17.00 - "Melka przyjaciółka jednorożca"
 
Prowadzenie Anna Trzepizur

Warsztaty są formą aktywnego czytelnictwa. Uczestnicy słuchają historii i od razu ją odgrywają, wszyscy stają się aktorami. Wcielają się w różne role a narracja opowieści jest tak skonstruowana, że uczestnicy wchodzą w interakcję z innymi. Dodatkowo pojawiają się kostiumy i rekwizyty, które wzbogacają zajęcia i pozwalają uczestnikom przenieść się w świat wyobraźni.
Spotkania czytelniczo-teatralne będą okazją do kontaktu z drugim człowiekiem, wspólnego działania i przeżywania różnych emocji. Do śmiechu i wzruszeń.

Projekt dofinansowany przez Fundację BGK  w programie"Na dobry początek" 2021

 

 

2022-06-07 GODZ. 17.00, HERSTORIA: WERNISAŻ WYSTAWY "SASIADKI", SPACER ŚLA

HERSTORIA: WERNISAŻ WYSTAWY

Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Józefa Lompy w Lublińcu
oraz Instytut Myśli Polskiej im. Wojciecha Korfantego
 
zapraszają z okazji Jubileuszu 750-lecia Miasta Lublińca na wernisaż wystawy
"60 NA 100. SĄSIADKI. GŁOSEM KOBIET O POWSTANIACH ŚLĄSKICH I PLEBISCYCIE".
 
7 czerwiec 2022r., godz. 17.00
 
WYSTAWA jest „brakującą opowieścią" o górnośląskich emancypantkach, siłaczkach, kobietach, dla których ani granice kulturowe, ani polityczne, ani zaborowe, ani granice państw czy języków nie były przeszkodą, aby stawać się sąsiadkami, budować kobiece sąsiedztwo. Inne od męskiego.
 
* Kuratorka wystawy: dr Małgorzata Tkacz-Janik;
* Autorka memów: Marta Frej;
 
Pełni rolę edukacyjną, pokazując poprzez postacie wybranych liderek, ale także bohaterek drugiego planu, jak ważna była organiczna praca kobiet w naszym regionie oraz jak pozostaje niedoceniona. Ich zasługi na polu więziotwórczym, edukacyjnym czy społeczno-kulturowym są nie do przecenienia.
„60 na 100. SĄSIADKI. Głosem Kobiet o powstaniach śląskich i plebiscycie" to mobilna wystawa w postaci wielkoformatowych memów, przedstawiających w skali 1:1 trzydzieści bohaterek z przełomu XIX i XX wieku, w szczególny sposób związanych z burzliwą historią Górnego Śląska, a na tym tle ze śląskimi powstaniami oraz akcją plebiscytową.
 
 
W ramach wystawy zaplanowane zostały wydarzenia towarzyszące:
13 i 14 czerwiec:
- godz. 15.00: warsztaty herstoryczne dla dziewczynek! Czy znacie serię kapitalnych książek "Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek"? Są tam opisane historie stu niezwykłych kobiet od Elżbiety I po Serenę Williams. Takie książki powstają, aby zainspirować wszystkie dziewczynki oraz rodziców do rozmów o uczestnictwie kobiet w różnych dziedzinach życia. Zapraszamy na warsztat o historii kobiet regionu, który pomoże w takiej rozmowie oraz przygotuje dziewczynki (chłopaków też zapraszamy:) do poszukiwania dziewczynek i kobiet w historii Lublińca, Polski i świata.
Warsztat będzie zorganizowany w oparciu o wystawę "Sąsiadki".
Prowadzenie - dr Małgorzata Tkacz-Janik;
- godz. 17.00 ( zbiórka przy kościołku św. Anny) - spacer śladami kobiet po Lublińcu pt. "Nie tylko Edyta Stein. Mniej znane lublinieckie herstorie", który poprowadzi kuratorka wystawy "Sąsiadki" dr Małgorzata Tkacz-Janik, kulturoznawczyni, pasjonatka górnośląskiego dziedzictwa kulturowego i promotorka historii kobiet naszego regionu. Krzyżowska, Liberkowa, Niegolewska, Proszowska, Ptak, Marxen, Cyranowa, co o nich wiecie? Dlaczego historia kobiet jest mniej znana? Czy lublinieckie herstorie warte są poznania? Na pewno - tak!
Zapraszamy!!!

 

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

×