34/356-28-27 sekretariat@biblioteka.lubliniec.pl ul. Sportowa 3, Lubliniec
A-
A
A+

Kalendarium


2022-01-27 GODZ. 17.30-19.00, DYSKUSYJNY KLUB KSIĄŻKI DLA DOROSŁYCH

DYSKUSYJNY KLUB KSIĄŻKI DLA DOROSŁYCH

Zapraszamy na styczniowe spotkanie z „Tajemniczą książką”, która dała początek mrocznej legendzie – w gronie Klubowiczów DKK będziemy omawiać powieść Charlesa Dickensa pt. „Tajemnice Edwina Drooda”, uznaną za jeden ze 100 najlepszych kryminałów wszechczasów.
Zapraszamy wszystkich chętnych miłośników literatury 27 stycznia o 17.30 – to będzie doskonała okazja, by poznać jedno z najbardziej znanych, wybitnych i tajemniczych dzieł Dickensa i podzielić się własnym zdaniem na temat tej publikacji.
Wstęp wolny!
 
O książce – z notatki wydawcy:
Tytułowy bohater, młody architekt Edwin Drood, od dzieciństwa przyrzeczony jest pięknej Rosie Bud. Mimo, że ich uczucia dawno wygasły, nadal są ze sobą związani. O serce dziewczyny ubiegają się także inni mężczyźni, co dodatkowo komplikuje sytuację. W tle powieści unosi się duszny klimat epoki wiktoriańskiej, majaczą opiumowe wizje i dwuznaczny erotyzm. Pewnego dnia w tajemniczych okolicznościach Drood znika i ślad po nim ginie…
Na początku 1870 roku Charles Dickens, ceniony przez krytykę i uwielbiany przez czytelników spełniony pisarz, decyduje się podjąć wyzwanie i… napisać kryminał. Powieść ukazuje się w odcinkach, lecz na zawsze pozostaje bez zakończenia… „Tajemnica Edwina Drooda” okazała się być jeszcze bardziej tajemnicza niż zamierzył to Dickens. Pisarz zmarł, zanim dokończył powieść, a na przestrzeni lat pojawiło się wiele spekulacji dotyczących jej związków ze śmiercią autora.
Książka doczekała się wielu interpretacji, alternatywnych zakończeń, spiskowych teorii i zaskakujących finałów. W tym wydaniu książki zamieszczone zostały trzy wersje możliwego zakończenia powieści i rozwiązania tajemnicy Edwina Drooda. Autorem jednej z nich jest G. K. Chesterton, słynny autor opowiadań kryminalnych i wybitny znawca twórczości Dickensa.
 
Nasze dyskusje są sposobem na spędzenie wolnego czasu, poznania nowych książek i autorów, wymianę myśli, poznania opinii innych osób, a wszystko odbywa się przy kawie i w przyjaznej atmosferze.
Spotkania klubu nie mają ściśle określonej formy, są otwarte dla wszystkich i każdy jest tu mile widziany.
Moderatorem Dyskusyjnego Klubu Książki w naszej bibliotece jest Arletta Szymanek-Kopiec.

 

2022-01-27 GODZ. 17.00, PROFILAKTYKA RAKA JELITA GRUBEGO - ZAPRASZAMY NA S

PROFILAKTYKA RAKA JELITA GRUBEGO - ZAPRASZAMY NA S

Wielospecjalistyczny Szpital Powiatowy w Tarnowskich Górach oraz Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Józefa Lompy w Lublińcu zapraszają wszystkich chętnych na wykład z Agnieszką Kowalską–Pawełek
dr nauk medycznych, specjalistą chorób wewnętrznych, gastroenterolog
 
w ramach projektu „Profilaktyka raka jelita grubego – to w Tarnowskich Górach nic strasznego”
 
27 stycznia (czwartek), godz. 17.00
 
W programie:
- jak powstaje rak;
- anatomia przewodu pokarmowego;
- co to jest kolonoskopia, przebieg badania;
- omówienie objawów chorobowych nakazujące diagnostykę;
-indywidualne konsultacje
Rak jelita grubego jest od kilku lat jedną z najczęstszych przyczyn zgonów z powodu nowotworów złośliwych, zarówno wśród kobiet jak i mężczyzn. Niezwykle ważne jest więc, by pomyśleć o własnym zdrowiu i w porę podjąć działania profilaktyczne – dowiedzieć się jak temu rakowi zapobiegać i jak go wcześniej wykryć.
 
WSTĘP WOLNY!!!
 
Lubiteka, ul. Sportowa 3

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

×