34/356-28-27 sekretariat@biblioteka.lubliniec.pl ul. Sportowa 3, Lubliniec
A-
A
A+

HISTORYCZNA AKADEMIA PANA LOMPY

Zwieńczeniem naszych spotkań online z Józefem Lompą będzie teatrzyk kukiełkowy pt. „SIWOLUDEK – DUCH ZACZAROWANEGO ŹRÓDŁA”. To przedstawienie oparte na podstawie motywów z bajki o Siwoludku, pochodzącej ze zbiorów Józefa Lompy. Autorką scenariusza jest Maria Dziuk, poetka z Kochanowic. Muzykę przygotowała Stefania Biela. Kukiełki wykonała Małgorzata Frankowska.

„O ziemi lublinieckiej jest opowieści wiele,
Ta piękna okolica historię swoją ma.
W zamkach tu je usłyszysz, dzwon zagra je w kościele,
Historia i tradycja niech w waszych sercach trwa”
(Maria Dziuk)

Siwoludek był duchem źródła, które miało magiczne możliwości – woda z niego potrafiła uzdrowić z każdej, nawet najstraszniejszej i nieznanej choroby. Jednak korzystanie z niego wiązało się z zapłaceniem wysokiej ceny. Jedna z trzech córek, które chciały wyleczyć ukochanego tatę, musiała zgodzić się zostać żoną tajemniczego Siwoludka. Czy go poślubiła, czy jej tata wyzdrowiał, z jakimi trudnościami musieli się zmierzyć dziewczyna i Duch Źródła, kim tak naprawdę był Siwoludek i czy bajka miała szczęśliwe zakończenie? Wszystkiego dowiecie się z naszego teatrzyku. Zapraszamy do obejrzenia tego niezwykłego spektaklu.

 

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

×