34/356-28-27 sekretariat@biblioteka.lubliniec.pl ul. Sportowa 3, Lubliniec
A-
A
A+

HISTORYCZNA AKADEMIA PANA LOMPY

Zapraszamy na drugie dziś spotkanie rysunkowe z Justyna Kierat. Do szkicowania potrzebne będą ołówek, gumka i czarny cienkopis wodoodporny, a do kolorowania farbki akwarelowe, woda, pędzelek i papierowa ściereczka. Tematem warsztatów plastycznych „RYSUJEMY PSZCZELĄ STOŁÓWKĘ” są kwiaty. To łąki, sady, ogrody tworzą stołówkę dla zapylaczy. Wszystkie pszczoły polskie i większość pszczół światowych żywi się na kwiatach – na nich zbierają pyłki, nektar, olejki.

Czy wiecie, że kwiaty mają swoje rodziny? Mogą należeć do roślin z rodziny złożonych (stokrotka, rumianek, złocień), krzyżowych (rzepak, kapusta), jaskrowatych, różowatych (róże, drzewa owocowe – jabłonie, grusze, wiśnie), wargowych (jasnota, szałwia, mięta, macierzanka), dzwonkowatych (dzwonki, goryczka), powojowatych (powój, kielisznik) i innych. Niektóre pszczoły są specjalistkami od konkretnego rodzaju roślin. Józef Lompa zajmował się hodowlą pszczół i przetłumaczył z języka niemieckiego na polski „Nowe udoskonalone pszczolnictwo”, wzbogacając tekst o własne uwagi i spostrzeżenia. Jego pasją było również malarstwo. W niedzielne popołudnia wuj udzielał mu nawet lekcji rysunków. Tak jak pani Justyna dziś czytelnikom Lubiteki.

Dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu "Patriotyzm Jutra 2020".

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

×