HISTORYCZNA AKADEMIA PANA LOMPY
W 1825 roku Józef Lompa urządził w Lubszy szkolny ogródek, do którego okoliczni rolnicy dostarczyli płody rolne. Pierwotny ogród liczył ok. 500 gatunków roślin, w tym ok. 200 to były drzewa owocowe. Lompa opatrzył je tabliczkami informacyjnymi w trzech językach: polskim, niemieckim i łacińskim, czyniąc z niego ogród botaniczny wykorzystywany do celów dydaktycznych. To było pierwsze tego typu działanie na Górnym Śląsku. Nauczyciel z Lubszy hodował również pszczoły. Przekazywał uczniom nie tylko wiedzę ogólną, ale i praktyczne wiadomości z zakresu ogrodnictwa, rolnictwa, pszczelarstwa i sadownictwa.
„CO ŁĄCZY PSZCZELARZA Z BOTANIKIEM?” – na to pytanie odpowie Małgorzata Bednarek podczas zajęć edukacyjnych dla dzieci. Udowodni, że dobra znajomość roślin pomaga w hodowli pszczół i wytwarzaniu miodu. Józef Lompa wiedział o tym, że każdy pszczelarz powinien być świetnym botanikiem, dlatego obie dziedziny traktował z dużym szacunkiem, poświęcając im swój czas i zainteresowanie.
Czy wiecie, że pszczoły zapylają 70% wszystkich roślin na kuli ziemskiej? Pani Małgorzata razem ze swoją małą pomocnicą, z córką Marysią opowiada o jednych z najważniejszych w życiu człowieka owadów – o pszczołach. Spotkanie prowadzone na świeżym powietrzu porusza zagadnienie pszczół miodnych i samotnic. Małgorzata Bednarek odkryje przed nami, kim są lepierki, miesierki, pszczolinki, murarki ogrodowe. Wyjaśni, czym jest zapylenie, jak zbudowane są kwiaty i do czego potrzebne są pszczołom rośliny miododajne, pyłki i nektar. Czym gryka, lipa, akacja i facelia przyciągają pszczoły? A czym kuszą bluszcz i pomidory? Dowiemy się również, dlaczego kwiaty są tak barwne i skąd się w roślinach biorą kolory, a w zdobyciu tej wiedzy pomoże fascynujące doświadczenie zaproponowane dzieciom przez panią Małgorzatę i Marysię. Zapraszamy na botaniczną przygodę.
Dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu "Patriotyzm Jutra 2020".