34/356-28-27 sekretariat@biblioteka.lubliniec.pl ul. Sportowa 3, Lubliniec
A-
A
A+

HISTORYCZNA AKADEMIA PANA LOMPY

Sobotnie spotkania online spod znaku Józefa Lompy rozpoczniemy od zajęć edukacyjnych „WIELKA SIŁA MAŁYCH STWORZEŃ – KRÓLESTWO PSZCZÓŁ”, które poprowadzi pszczelarka Urszula Mazurowska.

Nietypowe zajęcia nawiązują do roli przyrodnika, jaką pełnił patron Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej w Lublińcu. Józef Lompa był człowiekiem wielowymiarowym. Interesował się otaczającym światem i edukował Ślązaków, również w zakresie gospodarki. Był autorem podręczników i poradników m.in. z dziedziny rolnictwa i pszczelarstwa, które miały pomóc mieszkańcom Śląska w lepszym gospodarowaniu zasobami. Dbał o to, by pszczelarze i rolnicy mogli czytać fachową literaturę po polsku.

Nasze zajęcia przyrodnicze ilustrują jedną z pasji Józefa Lompy. Służą również propagowaniu idei patriotyzmu ekologicznego, mówiącej o tym, że patriotyzm jutra związany jest z zainteresowaniem przyrodą, a miłość do małej ojczyzny może objawiać się troską o najbliższe środowisko. Podobne wartości promował Józef Lompa. W czasie spotkań edukacyjnych wykorzystujemy nowoczesne sposoby narracji o dziejach śląskiego patrioty, bliskie młodemu pokoleniu.

Pani Urszula mówi podczas zajęć o znaczeniu pszczół miodnych i niemiodnych dla przyrody i człowieka oraz odkrywa tajniki pracy pszczelarza. Wsparciem dla jej prezentacji są materiały takie jak: ul, domek dzikich zapylaczy, ul pokazowy z pszczołami, strój pszczelarski i sprzęt pasieczny. Dzięki gadżetom zaprezentowanym podczas zajęć dzieci będą mogły sobie wyobrazić, jak wyglądała praca Józefa Lompy na rzecz pszczół. Zapraszamy na zajęcia przyrodnicze w akompaniamencie pszczelich dźwięków i z wykorzystaniem plansz edukacyjnych, zaprojektowanych i zrealizowanych przez Justyna Kierat dla Lubiteki w ramach projektu Patriotyzm Jutra 2020, dofinansowanych ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie.

 

 

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

×