34/356-28-27 sekretariat@biblioteka.lubliniec.pl ul. Sportowa 3, Lubliniec
A-
A
A+

HISTORYCZNA AKADEMIA PANA LOMPY

Maria Dziuk w „Opowieści 8 lamp z ulicy Józefa Lompy w Lublińcu” doskonale podsumowuje działalność Pierwszego Śląskiego Autora słowami: „Co najważniejsze – dla Józefa Lompy to, co polskie, co śląskie – to zawsze było najpierwsze”.

Sam śląski patriota pisał: „Wszelkimi siłami podtrzymywałem polszczyznę, szczepiąc ją w młode serca i chroniąc tym sposobem od zniemczenia”. Nie chcemy o tym zapominać. Chcemy, by mieszkańcy Lublińca pamiętali o tym, kim był i co dla Śląska zrobił „Józef Lompa – zapomniany śląski tytan prac”. Wykład historyczny połączony z quizem przygotowany przez Mariusza Żymierskiego, historyka z Lublińca, pokaże, dlaczego powinniśmy zachować pamięć o Józefie Lompie i jak patron lublinieckiej biblioteki zapisał się na kartach historii Śląska i Polski. Mariusz Żymierski odsłoni przed nami tajemnice biografii i pasje Józefa Lompy, pioniera polskiego odrodzenia narodowego na Śląsku. Historyk udowodni, że pisarz z Lubszy jest dziś niezapomnianym śląskim tytanem pracy, bo był postacią fascynującą, a jego działalność różnorodna – o wszystkim i dla wszystkich – i warto o nim pamiętać.
Dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu Patriotyzm Jutra 2020.
 

 

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

×