SPOTKANIE Z PISARKĄ I ILUSTARORKĄ

Uczniowie klasy 2 LO wraz z Panią Justyną Włodarczyk z ZSOT Lubliniec - Zespół Szkół Ogólnokształcąco - Technicznych 4 października w Lubitece uczestniczyli w spotkaniu z regionalną poetką i pisarką, mieszkanką Kochanowic Marią Dziuk, która zaprezentowała swoją najnowszą publikację pt. „(Nie) zwykłe opowieści o herbskiej ziemi".

Było ono połączone z oglądaniem wystawy niezwykłych ilustracji ukazujących zakątki Ziemi Lublinieckiej autorstwa Marioli Widery, które znajdują w książce. Pani Maria opowiedziała, o tym jakie ciekawe aspekty i przeżycia skłoniły ją do napisania książki o herbskiej ziemi. Niezwykle interesująco mówiła o swojej twórczości, o tym skąd czerpie pomysły na pisanie. Od samego początku spotkania nawiązała bardzo dobry kontakt z młodzieżą, gdy zaczęła czytać zainteresowaniem słuchali fragmentów legend, znajdujących się w jej nowej książce. W kolejnej części spotkania Pani Mariola opowiadała o sobie, o swojej pasji do malowania, która sprawia jej to ogromną przyjemność, o tym jak rozpoczęła przygodę ilustratorki do ksiąski o herbskiej ziemi i jak powstawały prezentowane prace. W ciekawy sposób zachęciła młodzież, by poznawali historię i miejsca swojego regionu, które mają w zasięgu ręki, a są również ciekawe i piękne. Wspomniała, że jest absolwentką ich szkoły, z którą wiąże wiele wspaniałych wspomnień. Następnie uczniowie zostali zaproszeni do obejrzenia wystawy pięknych i przykuwających wzrok ilustracji. Na koniec młodzież zwiedziła naszą bibliotekę, po której oprowadziła wszystkich Pani Mariola, przybliżając historię jej powstania oraz zachęciła wszystkich do częstego korzystania zasobów Lubiteki.