HISTORYCZNA AKADEMIA PANA LOMPY

Józef Lompa jest patronem naszej lublinieckiej biblioteki. Wspominamy jego życie, dokonania, twórczość, choć od jego narodzin minęły przeszło dwa wieki” (Maria Dziuk Maria). Dzięki wystawie „O ŻYCIU I DZIAŁALNOŚCI JÓZEFA LOMPY I SYSTEMIE SZKOLNICTWA NA GÓRNYM ŚLĄSKU W XIX WIEKU” przeniesiemy się o dwieście lat wstecz i dowiemy się, w jakich warunkach żył, tworzył i nauczał Józef Lompa.

O wystawie oprowadzi nas Magdalena Oberska, odkrywając różne role społeczne Budziciela i Krzewiciela Polskości na Śląsku. Bo odegrał ich wiele – był tłumaczem, korespondentem, organistą, działaczem, społecznikiem, pionierem oświaty ludowej, pisarzem, poetą, etnografem, nauczycielem, historykiem, publicystą, ogrodnikiem, pszczelarzem.
To będzie oprowadzenie wyjątkowe, bo kuratorskie. Magdalena Oberska, będąca przewodnikiem po wystawie o Józefie Lompie, na co dzień pracuje w Centrum Informacji Turystycznej i Muzeum Pro Memoria Edith Stein w Lublińcu. Przygotowaniem merytorycznym wystawy zajęła się Amelia Bula, natomiast opracowaniem graficznym Pani o Czerwonych Włosach Czesława Włuka. W roli konsultantów wystąpili Maria Dziuk i Piotr Kalinowski.
Dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu "Patriotyzm Jutra 2020".