PROJEKTY


MIEJSKO-POWIATOWA BIBLIOTEKA PUBLICZNA IM. JÓZEFA LOMPY Z DOFINANSOWANIEM NA PROJEKT PROMUJĄCY KULTURĘ GÓRNEGO ŚLĄSKA!
Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Józefa Lompy zdobyła dofinansowanie z "KPO dla kultury!"
Spośród 4619 zgłoszeń nasza biblioteka znalazła się w gronie 1503 organizacji, które otrzymały wsparcie! Dzięki kwocie 79 920 zł realizujemy projekt „Obrzędowość górnośląska: Tradycja w Nowoczesnym Świecie – Cyfrowa i Ekologiczna Transformacja Kultury Ludowej” 
Dowiecie się więcej o śląskich obrzędach i tradycjach,
Weźmiecie udział w warsztatach, zajęciach i spotkaniach, które połączą technologię i folklor,
Odkryjecie, jak pięknie można zachować tradycję w nowoczesnej, ekologicznej formie!





Śledźcie naszą stronę, by nie przegapić nadchodzących wydarzeń. Razem pokażemy, że tradycja może żyć w zgodzie z nowoczesnością! 



GRANT DLA BIBLIOTEKI W RAMACH PROGRAMU „PATRIOTYZM JUTRA 2020” 



„Historyczna Akademia Pana Lompy” - to projekt na którego realizację, Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna im. J. Lompy w Lublińcu otrzymała dotację w wysokości 23 000 złotych w ramach konkursu Patriotyzm Jutra 2020 organizowanego przez Muzeum Historii Polski w Warszawie. Ideą przewodnią projektu jest zapoznanie mieszkańców z zapomnianą historią Józefa Lompy, upamiętnienie losów nauczyciela ludu i promocja dzieł „Pierwszego Śląskiego Autora”. Pokazaniu wielości talentów i ról społecznych tytułowego bohatera, którego działania motywowane były propagowaniem polskości na Górnym Śląsku w XIX wieku. Ukazaniu go, jako człowieka wielowymiarowego: działacza, poety, tłumacza, publicysty, prozaika, społecznika, pioniera oświaty ludowej oraz etnografii na Śląsku.
Realizacja projektu ma służyć przywróceniu pamięci o patronie naszej biblioteki Józefie Lompie oraz uwrażliwienie dzieci, młodzieży oraz dorosłych na jego dorobek kulturowy i patriotyczny po przez działania edukacyjne i artystyczne.
„Patriotyzm Jutra” to ogólnopolski program granatowy, który służy odkrywaniu, dokumentowaniu i upowszechnianiu wiedzy z historii Polski oraz wspiera inicjatywy angażujące społeczności w działania poświęcone pielęgnowaniu i promowaniu lokalnego dziedzictwa i kultury. Głównym celem jest ukazanie historii w sposób ciekawy, nowatorski i angażujący.