34/356-28-27 sekretariat@biblioteka.lubliniec.pl ul. Sportowa 3, Lubliniec
A-
A
A+

Historyczna Akademia Pana Lompy


„Historyczna Akademia Pana Lompy” - to projekt na którego realizację, Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna im. J. Lompy w Lublińcu otrzymała dotację w wysokości 23 000 złotych w ramach konkursu Patriotyzm Jutra 2020 organizowanego przez Muzeum Historii Polski w Warszawie.

Ze względu na trudną sytuację wywołaną epidemią koronawirusa praca nad projektem stała się większym wyzwaniem, a wszystkie wydarzenia z nim związane odbyły się w formie on-line.

 

Nasze działania 5 listopada spotkaniem literackim "Lubliniec czyta Lompę”. Arletta Szymanek-Kopiec opowiedziała o twórczości literackiej „Pierwszego Śląskiego Autora”, jego działalności patriotycznej, wyjaśniła, dlaczego jest patronem naszej biblioteki. W spotkaniu gościnnie wystąpił lubliniecki pisarz Grzegorz Kopiec, który zaprezentował trzy utwory autorstwa Józefa Lompy oraz odegrał rolę „szkolnego z Lubszy” podczas arcyciekawego wywiadu.
W piątkowe popołudnie 13 listopada odbyło się wiele interesujących wydarzeń on-line w ramach drugiej części projektu „Historyczna Akademia Pana Lompy”. Rozpoczęliśmy od wyjątkowego teatrzyku kukiełkowego „Opowieści 8 lamp z ulicy Józefa Lompy w Lublińcu”. Scenariusz napisała mieszkająca w Kochanowicach poetka Marię Dziuk, natomiast muzykę skomponowała Stefania Biela. Razem z niezwykłymi kukiełkami, które są dziełem Małgorzaty Frankowskiej od lampy do lampy wędrowaliśmy, a każdy przystanek część życia Józefa Lompy odtworzył. Zaklęta w ramach historia Józefa Lompy zainscenizowana została przez pracowników Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej w Lublińcu, której patronuje główny bohater przedstawienia - nauczyciel z Lubszy. Po teatrzyku kukiełkowym lubliniecki historyk dr Sebastian Ziółek poprowadził wykład historyczny „Lubliniec oczami Lompy”, podczas którego zabrał widzów w podróż do przeszłości i opowiedział o XIX-wiecznym Lublińcu widzianym oczami Lompy. Pokazał nasze miasto na pocztówkach i ilustracjach sprzed dwustu lat. Zagwarantował dużą ilość historycznych ciekawostek! Atrakcją prezentacji był quiz, w którym każdy mógł sprawdzić swoją wiedzę o Lublińcu. Jeśli widzowie uważnie wsłuchali się w wystąpienie pana Ziółka, to udzielenie poprawnych odpowiedzi na pewno nie sprawiło nikomu problemu.
„Józef Lompa jest patronem naszej lublinieckiej biblioteki. Wspominamy jego życie, dokonania, twórczość, choć od jego narodzin minęły przeszło dwa wieki” ( Maria Dziuk). Po wystawie „O życiu i działalności Józefa Lompy i systemie szkolnictwa na Górnym Śląsku w XIX wieku” wirtualnie oprowadziła Magdalena Oberska, odkrywając różne role społeczne Budziciela i Krzewiciela Polskości na Śląsku. Odegrał on ich wiele – był tłumaczem, korespondentem, organistą, działaczem, społecznikiem, pionierem oświaty ludowej, pisarzem, poetą, etnografem, nauczycielem, historykiem, publicystą, ogrodnikiem, pszczelarzem. Opracowanie merytoryczne wystawy przygotowała Amelia Bula, opracowanie graficzne Czesława Włuka. W roli konsultantów wystąpili Maria Dziuk i Piotr Kalinowski.
Sam śląski patriota pisał: „Wszelkimi siłami podtrzymywałem polszczyznę, szczepiąc ją w młode serca i chroniąc tym sposobem od zniemczenia”. Nie chcemy o tym zapominać. Chcieliśmy realizując projekt, by mieszkańcy Lublińca pamiętali o tym, kim był i co dla Śląska zrobił „Józef Lompa – zapomniany śląski tytan pracy”. Wykład historyczny połączony z quizem, który przygotował Mariusz Żymierski, historyk z Lublińca, pokazał dlaczego powinniśmy zachować pamięć o Józefie Lompie i jak patron lublinieckiej biblioteki zapisał się na kartach historii Śląska i Polski.
Sobotnie spotkania on-line 14 listopada były trzecią częścią projektu spod znaku Józefa Lompy. Rozpoczęliśmy je od zajęć edukacyjnych przy akompaniamencie pszczelich dźwięków pt. „Wielka siła małych stworzeń – królestwo Pszczół”, które poprowadziła pszczelarka Urszula Mazurowska. Pani Urszula mówiła o znaczeniu pszczół miodnych i niemiodnych dla przyrody i człowieka oraz odkrywała tajniki pracy pszczelarza. Wsparciem dla jej prezentacji były plansze edukacyjne, zaprojektowane i zrealizowane przez Justynę Kierat dla Lubiteki w ramach projektu. Nietypowe zajęcia nawiązywały do roli przyrodnika, jaką pełnił patron lublinieckiej biblioteki. Nasze zajęcia przyrodnicze ilustrowały jedną z pasji Józefa Lompy. Służyły również propagowaniu idei patriotyzmu ekologicznego, mówiącej o tym, że patriotyzm jutra związany jest z zainteresowaniem przyrodą, a miłość do małej ojczyzny może objawiać się troską o najbliższe środowisko. Jego pasję odkryli widzowie również dzięki zajęciom plastycznym „Rysujemy pszczoły” i „Rysujemy pszczelą stołówkę” prowadzone przez Justyna Kierat, która jest doktorem biologii i rysownikiem, specjalistką w dziedzinie samotnych pszczół, o których napisała pracę doktorską. Prowadzi blog " Pod kreską", na którym dzieli się wiedzą o przyrodzie z odbiorcami w każdym wieku. Józef Lompa lubił również malarstwo. W niedzielne popołudnia wuj udzielał mu lekcji rysunków. Tak jak pani Justyna udzielała ich na warsztatach plastycznych.
„Co łączy pszczelarza z botanikiem?” – na to pytanie odpowiedziała Małgorzata Bednarek podczas zajęć edukacyjnych dla dzieci. Udowodniła, że dobra znajomość roślin pomaga w hodowli pszczół i wytwarzaniu miodu. Wraz ze swoją małą pomocnicą - córką Marysią- mówiła o jednych z najważniejszych w życiu człowieka owadów – o pszczołach. Józef Lompa wiedział o tym, że każdy pszczelarz powinien być świetnym botanikiem, dlatego obie dziedziny traktował z dużym szacunkiem, poświęcając im swój czas i zainteresowanie. Zwieńczeniem naszych spotkań online z Józefem Lompą był teatrzyk kukiełkowy pt. „Siwoludek – duch zaczarowanego źródła”. Jest to przedstawienie oparte na motywach bajki o Siwoludku, pochodzącej ze zbiorów Józefa Lompy, do którego scenariusza również napisała Maria Dziuk, muzykę przygotowała Stefania Biela a kukiełki wykonała Małgorzata Frankowska.

Aktualności

HISTORYCZNA AKADEMIA PANA LOMPY

HISTORYCZNA AKADEMIA PANA LOMPY

Szanowni Państwo❗️ Ze względu na obostrzenia związane z pandemią nie możemy Państawa zaprosić do zwiedzania wystawy w murach biblioteki.

Czytaj więcej

HISTORYCZNA AKADEMIA PANA LOMPY

HISTORYCZNA AKADEMIA PANA LOMPY

Zwieńczeniem naszych spotkań online z Józefem Lompą będzie teatrzyk kukiełkowy pt. „SIWOLUDEK – DUCH ZACZAROWANEGO ŹRÓDŁA”. To przedstawienie oparte na podstawie motywów z bajki o Siwoludku, pochodzącej ze zbiorów Józefa Lompy. Autorką scenariusza jest Maria Dziuk, poetka z Kochanowic. Muzykę przygotowała Stefania Biela. Kukiełki wykonała Małgorzata Frankowska.

Czytaj więcej

HISTORYCZNA AKADEMIA PANA LOMPY

HISTORYCZNA AKADEMIA PANA LOMPY

Zapraszamy na drugie dziś spotkanie rysunkowe z Justyna Kierat. Do szkicowania potrzebne będą ołówek, gumka i czarny cienkopis wodoodporny, a do kolorowania farbki akwarelowe, woda, pędzelek i papierowa ściereczka. Tematem warsztatów plastycznych „RYSUJEMY PSZCZELĄ STOŁÓWKĘ” są kwiaty. To łąki, sady, ogrody tworzą stołówkę dla zapylaczy. Wszystkie pszczoły polskie i większość pszczół światowych żywi się na kwiatach – na nich zbierają pyłki, nektar, olejki.

Czytaj więcej

HISTORYCZNA AKADEMIA PANA LOMPY

HISTORYCZNA AKADEMIA PANA LOMPY

W 1825 roku Józef Lompa urządził w Lubszy szkolny ogródek, do którego okoliczni rolnicy dostarczyli płody rolne. Pierwotny ogród liczył ok. 500 gatunków roślin, w tym ok. 200 to były drzewa owocowe. Lompa opatrzył je tabliczkami informacyjnymi w trzech językach: polskim, niemieckim i łacińskim, czyniąc z niego ogród botaniczny wykorzystywany do celów dydaktycznych. To było pierwsze tego typu działanie na Górnym Śląsku. Nauczyciel z Lubszy hodował również pszczoły. Przekazywał uczniom nie tylko wiedzę ogólną, ale i praktyczne wiadomości z zakresu ogrodnictwa, rolnictwa, pszczelarstwa i sadownictwa.

Czytaj więcej

HISTORYCZNA AKADEMIA PANA LOMPY

HISTORYCZNA AKADEMIA PANA LOMPY

Józef Lompa jako pasjonat pszczelarstwa o pszczołach wiedział wszystko. Tę jego pasję odkrywamy również dzięki zajęciom plastycznym.

Czytaj więcej

HISTORYCZNA AKADEMIA PANA LOMPY

HISTORYCZNA AKADEMIA PANA LOMPY

Sobotnie spotkania online spod znaku Józefa Lompy rozpoczniemy od zajęć edukacyjnych „WIELKA SIŁA MAŁYCH STWORZEŃ – KRÓLESTWO PSZCZÓŁ”, które poprowadzi pszczelarka Urszula Mazurowska.

Czytaj więcej

HISTORYCZNA AKADEMIA PANA LOMPY

HISTORYCZNA AKADEMIA PANA LOMPY

„Lubliniec oczami Lompy” to kolejna część programu, którego celem jest przypomnienie historii śląskiego patrioty Józefa Lompy, tworzącego w XIX wieku.

Czytaj więcej

HISTORYCZNA AKADEMIA PANA LOMPY - QUIZ

HISTORYCZNA AKADEMIA PANA LOMPY - QUIZ

Zapraszamy do rozwiązania quizu, w którym będziecie mogli sprawdzić, ile wiecie o Lublińcu. Jeśli uważnie wysłuchaliście wykładu historycznego „Lubliniec oczami Lompy” - dr Sebastiana Ziółka.

Czytaj więcej

HISTORYCZNA AKADEMIA PANA LOMPY -QUIZ

HISTORYCZNA AKADEMIA PANA LOMPY -QUIZ

Zapraszamy do rozwiązania testu związanego teatrzykiem kukiełkowym „Opowieści 8 lamp z ulicy Józefa Lompy w Lublińcu”. Dla pierwszych 6 osób, które odpowiedzą poprawnie przewidziane są nagrody.

Czytaj więcej

HISTORYCZNA AKADEMIA PANA LOMPY

HISTORYCZNA AKADEMIA PANA LOMPY

Maria Dziuk w „Opowieści 8 lamp z ulicy Józefa Lompy w Lublińcu” doskonale podsumowuje działalność Pierwszego Śląskiego Autora słowami: „Co najważniejsze – dla Józefa Lompy to, co polskie, co śląskie – to zawsze było najpierwsze”.

Czytaj więcej
Wczytaj więcej wiadomości

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

×